Menu
Twój Koszyk

ARONIA wsparcie w odchudzaniu

21 04 ARONIA wsparcie w odchudzaniu
Autor: Wirgiliusz 0 Komentarze 358 Wyświetleń

Autor: Dr Janusz Suszyna 

Aronia - wsparcie w odchudzaniu 

W diecie osób odchudzających się, aronia jawi się jako ważne wsparcie, ze względu na jej niskokaloryczność, znaczną zawartość błonnika oraz związków biologicznie czynnych, w tym potasu pozytywnie wpływającego na nasze serce.  Ponadto związki przeciwutleniające zawarte w owocach aronii korzystnie wpływają na funkcjonowanie wielu narządów, jak wątroba, trzustka, tkanka tłuszczowa i mięśnie, które chronione są  przed nadmiarem wolnych rodników, szczególnie w początkowym okresie zbijanie masy ciała poprzez zwiększoną aktywność fizyczną. W ten sposób uchronimy się przed szkodliwym wpływem wolnych rodników, które będą się naturalnie uwalniać podczas zrzucania masy ciała, szczególnie tkanki tłuszczowej z okolic brzusznych, powodując niebezpiecznie zwiększający się dla organizmu stres oksydacyjny. 

Utrzymywanie równowagi potencjału oksydo-redukcyjnego w organizmie poprzez działanie antyoksydacyjne i zawarte związki biologicznie czynne w owocach aronii, aktywują szereg procesów metabolicznych i wielu genów, ważnych z punktu widzenia odchudzania organizmu a tym samym zmniejszenia odkładania się zapasów w tkance tłuszczowej, jednocześnie zachowując a często nawet zwiększając ilości masy mięśniowej.

Badania wskazują również na możliwość zwiększenia insulinowrażliwości, lepsze wychwytywanie cukrów prostych, jak również kwasów tłuszczowych do celów energetycznych, co w efekcie prowadzi do hamowania wchłaniania i trawienia tłuszczów. Znajduje to potwierdzenie w badaniach zwierząt, gdzie podawanie owoców aronii hamowało aktywność lipazy trzustkowej, alfa-amylazy oraz wchłanianie tłuszczów z przewodu pokarmowego.
Wszystkie badania wskazują na pozytywne oddziaływanie owoców aronii na zdrowie człowieka, w tym również na metabolizm cukrów i tłuszczy, co ma przełożenie na efekty odchudzające.

Dlatego zasadnym jest włączenie owoców aronii w rozsądnych ilościach do diety jako żywność funkcjonalna, która może nam pomóc w otyłości i nie tylko. 

Zostaw komentarz