Menu
Twój Koszyk

Aronia czarnoowocowa  w profilaktyce przeciwdziałania pogarszania wzroku

24 02 Aronia czarnoowocowa  w profilaktyce przeciwdziałania pogarszania wzroku
1 Komentarze 1265 Wyświetleń

Autor: Dr Janusz Suszyna

Aronia czarnoowocowa 
w Profilaktyce przeciwdziałania pogarszania wzroku

Antocyjany zawarte w owocach aronii poprawiają mikrokrążenie, zmniejszając kruchość naczyń włosowatych, co skutkuje lepszym widzeniem nocnym i ostrością widzenia (Szopa i in., 2017). 

Karoteny zawarte w owocach aronii mają zdolność zmniejszania stresu oksydacyjnego w narządach wzroku. Dzięki temu zmniejsza się zapadalność na  zwyrodnienie plamki żółtej na siatkówce (AMD), postępującej wraz z wiekiem oraz hamuje rozwój zaćmy i jaskry (Szaniawska i in., 2015) .

Bioflawonoidy z aronii wpływają na obniżenia ciśnienia tętniczego krwi, poprawiając pracę najdrobniejszych naczynek krwionośnych oczu i wokół mieszków włosowych, co opóźnia postępowanie chorób oczu. Ponadto antocyjany regenerują rodopsynę (purpura wzrokowa), będącą światłoczułym barwnikiem w pręcikach siatkówki, który wpływa na jakość widzenia, w tym widzenie nocne w zakresie światła niebiesko-zielonego. Niedoczynność w tym zakresie powoduje tzw. kurzą ślepotę.

Produkty z aronii pozytywnie wpływają na stan zmęczenia oczu spowodowany m.in. długim przesiadywaniem przed komputerem czy telewizorem. Składniki owoców aronii potrafią też neutralizować szkodliwe promieniowanie, na które jesteśmy codziennie narażeni.

Z tych też względów naturalne barwniki (antocyjany) i wyciągi z aronii stosuje się w terapiach okulistycznych, jak krótkowzroczność, retinopatia oraz okulistycznych schorzeniach starczych związanych z jakością widzenia.

Literatura:
•Szaniawska M., Taraba A., Szymczyk K., 2015. Budowa, właściwości i zastosowanie antocyjanów. Nauki Inż. Techno., 2(17): 63-78.
• Szopa A., Kubica P., Ekiert H., 2017. Ekologia, skład chemiczny, działanie prozdrowotne oraz badania biotechnologiczne aronii czarnoowocowej (Aronia melanocarpa (Michx.) Elliot), aronii czerwonej (Aronia arbutifolia (L.) Pers.) i aronii śliwolistnej (Aronia x prunifolia (Marsh.) Rehd.). Post. Fitoter., 18(2), 145-157.
•Wilczyński K., Olesińska K., Kałwa K., Kobus Z., 2017. Analiza sposobu uprawy, składu, żywieniowych oraz prozdrowotnych właściwości owoców aronii czarnoowocowej (Aronia melanocarpa (Michx.) Elliot). Acta Sci. Pol. Technica Agraria 16(1-2): 3-11.
 

1 Komentarze

Juliusz:
06 05 01:54:13 PM
Odpowiedz

Brzmi to całkiem dobrze, ale czy ktoś już próbował stosować aronię w praktyce i może polecić to jako skuteczne rozwiązanie na problem z przemęczonymi oczami? Sporo czasu spędzam przed komputerem i mocno już odczuwam problemy związane ze wzrokiem. Ktoś coś wie ? Będę wdzięczny za jakąś odpowiedź.

Administrator:
06 05 02:20:35 PM

Witaj Juliusz - dziękujemy za Twoje pytanie. Czy aronia faktycznie pomaga na poprawę wzroku? Wszelkie dotychczasowe badania wskazują na to, że tak, chociaż nie są to jedyne zalety suplementacji tego owocu. W ramach ciekawostki odnośnie pozytywnego wpływu aronii na wzrok, możemy potwierdzić fakt, że piloci RAF-u w trakcie drugiej wojny światowej mieli na wyposażeniu aronię, jako środek poprawiający percepcję widzenia. Odnosząc się jednak do Twojego problemu przemęczonych oczu od komputera, smartfona czy telewizji jeszcze lepszym wyborem było by przyjmowanie aronii z odpowiednim premixem dla poprawy wzroku. Zapoznaj się z produktem przygotowanym specjalnie dla wzroku: https://bioinlife.eu/aronia-antyoksydacja-i-dobry-wzrok-aronia-liofilizowana-120-kapsulek.html

Zostaw komentarz