Menu
Twój Koszyk

Aronia czarnoowocowa  Spowalnianie procesów starzenia, młoda i piękna skóra

24 02 Aronia czarnoowocowa  Spowalnianie procesów starzenia, młoda i piękna skóra
0 Komentarze 762 Wyświetleń

Autor: Dr Janusz Suszyna

Aronia czarnoowocowa 
Spowalnianie procesów starzenia, młoda i piękna skóra

Związany z wiekiem oraz warunkami zewnętrznymi stres oksydacyjny powoduje szybsze powstawanie zmarszczek, starczych plam i zwiększa widoczność przebarwień oraz blizn. Antocyjany zawarte w aronii posiadają cenną właściwość „wymiatania” wolnych rodników, które przyspieszają procesy starzenia organizmu i stwarzają dogodne warunki do rozwoju komórek nowotworowych.

Jednym z czynników starzenia się skóry jest fotostarzenie, gdzie promieniowanie słoneczne zwiększa stres oksydacyjny skutkujący zwiększoną ilością wolnych rodników i degeneracją komórek skóry. Przeciwutleniacze, w tym antocyjany występujące w ogromnych ilościach w aronii wpływają na poprawę kondycji skóry, włosów i paznokci; działają przeciwzmarszczkowo opóźniając procesy starzenia; redukują stany zapalne oraz wspomagają leczenie najczęściej występujących infekcji. 

Dlatego suplementacja flawonoidów spowalnia procesy starzenia się skóry poprzez picie soku w słoneczne dni zapobiega oparzeniom słonecznym a rozcieńczony sok często bywa stosowany do nacierania skóry. Produkty zawierające związki antocyjanowe poprawiają nawilżenie skóry, wygładzają ją, korzystnie wpływają na biosyntezę kolagenu, zapobiegają powstawaniu zmarszczek, zmniejszają objawy fotostarzenia, działają osłaniająco, ściągająco i przeciwobrzękowo, a ponadto chronią przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. 

Zatem zawarte w aronii przeciwutleniacze pomagają zapobiegać tym objawom i pozwalają dłużej zachować atrakcyjny wygląd cery. Wykazują przy tym cenne właściwości ściągające i poprawiające jej koloryt oraz jędrność. Aronia wpływa na urodę, ponieważ witaminy i przeciwutleniacze opóźniają procesy starzenia. Stosować można bezpośrednio do nacierania skóry jako rozcieńczony sok lub ekstrakt na podłożu kremowym, który pomaga również w oparzeniach słonecznych.

Istnieje możliwość zapobiegania wolnorodnikowym procesom degradacyjnym w skórze, wywołanym zbyt długą ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe obecne w promieniach słonecznych. Skutki promieniowania ultrafioletowego to pogłębienie zmarszczek, fałdów, nieprawidłowa pigmentacja, trudności gojenia, rogowacenie słoneczne i łojotokowe. 

Jedną z głównych linii obrony jest zastosowanie antocyjanów z owoców aronii wykazujących działanie fotoochronne poprzez absorbowanie szkodliwych promieni UV. Dlatego owoc aroni to bardzo skuteczna broń w walce z fotostarzeniem skóry.

Maseczki, kremy, peelingi, olejki mające w składzie wyciąg z aronii odżywiają cerę, dzięki bogactwu witaminy C wspomagają regenerację naskórka, wygładzają, rozjaśniają koloryt. Kosmetyki z aronią polecane są szczególnie dla cery wrażliwej ze skłonnością do trądziku różowatego.

Wyciągi olejowe czy maceraty z aronii są bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (około 39% kwas linolowy LA, około 8% kwas α-linolenowy ALA i około 31% kwasu Ω-9 – oleinowego). Działają przeciwalergicznie, przeciwzapalnie, podnoszą odporność na zakażenia, pobudzają regenerację nabłonków i tkanki łącznej. Przyśpieszają gojenie ran, oparzeń słonecznych, hamują rogowacenie gruczołów łojowych jak i zapobiegają ich zaczopowaniu, działają przeciwzaskórnikowo.  Ze względu na właściwości przeciwzapalne olej chroni przed schorzeniami skóry między innymi takimi jak pokrzywka czy egzema.

Związki zawarte w aronii pielęgnują również cerę „od wewnątrz”. Owoc aronii łączy w sobie prozdrowotne właściwości czerwonego wina i zielonej herbaty, zawiera zarówno dobroczynne antocyjany jak i katechiny. Substancje te zapobiegają nadmiernemu tworzeniu się wolnych rodników, zwłaszcza tych najbardziej agresywnych: hydroksylowych, ponadtlenkowych, azotynowych, wywierających negatywne działanie na cały organizm, niwelując m.in.: degradację kolagenu w organizmie (kolagen jest odpowiedzialny za sprężystość i jędrność skóry, dlatego też jest tak ważny w zachowaniu młodzieńczego wyglądu), uszkodzenie nici DNA oraz utlenianie lipidów błon komórkowych. Ponadto aronia wzmacnia  naczynia włosowate i krwionośne organizmu. Picie 100% soków stanowi więc świetne uzupełnienie codziennej pielęgnacji skóry.

Maseczka peelingująca:
1 łyżeczka peelingu z aronii,,
1 łyżeczka białej glinki,
1 łyżeczka 1% kwasu hialuronowego.

Składniki rozrobić w wodzie mineralnej, niegazowanej lub dowolnym hydrolacie, tak aby powstała maseczka o konsystencji gęstej papki. Nałożyć na twarz, szyję i dekolt. Przy zmywaniu letnią wodą wykonujemy 2-3 minutowy masaż, pomijając jednak delikatne okolice szyi i oczu.

Co do zasady peelingi mechaniczne nie są polecane dla cer wrażliwych jednak nie peeling z aronii. Jego ziarenka są tak miękkie i delikatne, że nie podrażniają cery. Za pomocą peelingu owocowego ścieramy wierzchnią warstwę skóry, głównie obumarły naskórek co powoduje pobudzenie do szybszego wzrostu i odnowy warstwy naskórka, oraz pobudza do wzrostu komórki warstw głębszych. Peeling z aronii nie tylko pobudza mikrokrążenie skórne i dotlenia skórę, wyrównuje również koloryt skóry, która staje się bardziej elastyczna i gładsza. Peeling aroniowy dostarcza również wiele składników czynnych (antocyjany, witaminy, kwasy owocowy i inne). Podczas zabiegu rozdrobnione pestki aronii puszczają kolor, jednak nie należy się tym martwić, nie zabarwi nam skóry. 

Literatura:
•Galus R., Mandecki Ł., Antiszko M. i wsp. Fotostarzenie się skóry. Pol Merk Lek 2007; 22: 580-4.
• Kaur C., Kapoor H.C.: Antioxydants In fruits and vegetables – the millennium’s Heath. Int. J. Food Sci.Technol., 2001; 36: 703-725.
•Korać R.R., Khambholja KM. Potential of herbs In skin protection from ultrafiolet radiation. Pharmacogn Rev 2011; 5: 164-73.
•Nawirska A., Sokół-Łętowska A., Kucharska A.Z.: Właściwości przeciwutleniające wytłoków z wybranych owoców kolorowych. Zewn.. Nauka Technol Jakość 2007; 4(53): 120-5.
•Nowak A., Zielonka J., Turek M., Klimowicz A.: Wpływ przeciwutleniaczy zawartych w owocach na proces fotostarzenia się skóry. Postępy Fitoterapii 2/2014: 94-99.
•Olek-Hrab K., Hawrylak A., Czrnecka-Operacz M.: Wybrane zagadnienia z zakresu starzenia się skóry. Post Dermatol Alergoz 2008; 25: 226-34.
• Wolniak M.: Mechanizmy antyutleniającego działania antocyjanidyny i ich znaczenie dla organizmów żywych. Farm. Pol., 2002; 20:  931-934.
 

Etykiety: kolagen, piękna skóra,

Zostaw komentarz