Menu
Twój Koszyk

Aronia czarnoowocowa  Detoksykacja organizmu z metali ciężkich i toksyn

24 02 Aronia czarnoowocowa  Detoksykacja organizmu z metali ciężkich i toksyn
0 Komentarze 1332 Wyświetleń

Autor: Dr Janusz Suszyna

Aronia czarnoowocowa 
Detoksykacja organizmu z metali ciężkich i toksyn

Gdy organizm jest zakwaszony, są w nim zanieczyszczenia, pasożyty, grzyby i nic nie może działać dobrze. Problemy występują na poziomie komórek, później tkanek i narządów, które jeśli nie są w stanie pracować w optymalnym środowisku zaczynają mieć problemy i wtedy sięga się najczęściej po farmaceutyki. Antocyjany zawarte w aronii zwiększają stężenie cynku, jednocześnie zmniejszając w erytrocytach  stężenie metali, które mają udział w tworzeniu RFT w organizmie, takich jak ołów, glin i miedź. O detoksykację powinny dbać przede wszystkim osoby żyjące w stresie, mieszkańcy dużych miast i aglomeracji, osoby palące, nie stroniące od alkoholu. Detoksykacja wskazane jest także osobom po przebytej chemioterapii i radioterapii.

Katechiny, kwasy organiczne, związki pektynowe i taniny zawarte w błonniku owoców aronii pomagają oczyścić organizm ze szkodliwych substancji oraz toksyn i usprawniają jego pracę. Owoce regulują trawienie i wspomagają metabolizm wątrobowy, a obecne w nich katechiny przyśpieszają spalanie tłuszczów. Ponadto polifenole wymiatają toksyczne wolne rodniki tlenowe lub zmniejszają ich aktywność, chroniąc przed nowotworami i chorobami układu krążenia oraz skutecznie oczyszczają organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii powstałych przy stosowaniu niektórych leków przeciwnowotworowych. Związki antocyjanowe podawane zwierzętom wykazują zwiększenie aktywności antyoksydacyjnej enzymów neutralizujących związki alkalizujące, mutagenne i kancerogenne. 

Antocyjaniny z owoców aronii z hipercholesterolami wykazują zmniejszenie stężenia w krwinkach czerwonych glinu, ołowiu i miedzi, które mają istotny udział w tworzeniu wolnych rodników oraz zmniejszają skutki podwyższonych zawartości kadmu w organizmie. Ponadto dowiedziono, że antocyjany zwiększają stężenie cynku, pierwiastka odgrywającego protekcyjną rolę w toksyczności ołowiu.  

Ponieważ aronia nie jest atakowana przez uciążliwe choroby i szkodniki, nie wymaga stosowania przeciw nim pestycydów, a tym samym owoce ich nie zawierają. Aronia jest jedną z łatwiejszych upraw do prowadzenia w systemie ekologicznym. 

Badania wskazują, że może być przydatna w trakcie leczenia nowotworów trzustki (Jankowski i in., 2000), a także przy zatruciach kadmem, ołowiem oraz w trakcie leczenia choroby popromiennej.

Literatura:
•Jankowski A., Jankowska B., Niedworok J., 2000. Wpływ antocyjanin z aronii czarnoowocowej na przebieg doświadczalnego zapalenia trzustki. Pol. Merkur. Lek., 8: 395-398.
•Kowalczyk E., Charyk K., Fijałkowski P., Niedworok J., Błaszczyk J., Kowalski J., 2004. Protective Influence of Natura Anthocyanins of Aronia melanocarpa on Selected Parametrem of Antioxidative Status In Experimental Intoxication with Sulphide-2-Chloroethyl-3-Chloropropyl. Pol. J. Envinor. Stud., 3: 339-341.
•Lala G., Malik M., Zhao C., He J., Kwon Y., Giusti M.M., Magnusom B.A., 2006. Anthocyanin-Rich Extracts Inhibit Multiple Biomarkers of Colon Cancer in Rats. Nutr. Cancer, 1: 84-93.
• Niedworok J.,2001. Właściwości lecznicze antocyjanin z aronii czarnoowocowej. Farm. Pol., 15: 719-722.
•Niedworok J., Brzozowski F., 2001. Badania nad biologicznymi i fitoterapeutycznymi właściwościami antocyjanin aronii czarno owocowej. Post. Fitoter., 5: 20-24.  
•Sikora J., Markowicz M., Mikiciuk-Olasik E., 2009. Rola i właściwości lecznicze aronii czarnoowocowej w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Bromat Chem Toksykol 42: 10-7.
 

Zostaw komentarz